Skip to Content
Menu
Close

11+ Entrance Examinations start Tuesday 1st November - details will be sent to you in due course.

Staff

This list is from September 2022

We have a team of specialist, expert staff who ensure that all our students maximise their potential, both inside the classroom and beyond. They know and celebrate our girls as individuals, love their work and teach with joy.

Senior Leadership Team

Deputy Head: Pastoral - Ms E Clark                                   

Deputy Head: Academic - Dr S Lawlor-Price                              

Head of Prep - Miss A Musgrove                                                       

Deputy Head of Prep - Mrs L Durrant

Director of Finance & Operations - Mr N McMahon                         

Director of Marketing & Communications - Mrs L James

Estates Manager - Mr D Vickery

Senior School Leadership Group

Assistant Head: Sixth Form -  Mrs H Harvey                                  

Assistant Head:  Enrichment - Mr J Arnott

Head of Wellbeing (Years 9-11) -  Ms J Dixon                             

Head of Wellbeing (Years 7 and 8) - Miss S Manser                     

Head of Years

Mrs H Harvey - Head of Year 12 and 13 

Ms J Dixon - Head of Year 11                               

Ms H Harvey - Head of Year 10                            

Ms Lesley Worrell - Head of Year 9                      

Ms M Brandon - Head of Year 8                           

Miss S Manser  - Head of Year 7                          

Senior School

Mrs F Ahmed - Science

Ms L Alexander - Geography

Mr J Arnott - Drama

Ms E Aston - Politics & Sociology

Ms A Baboolall - Computer Science & DT

Ms N Bhogal - Mathematics

Mrs J Binet - ALN Coordinator

Mrs N Black - Geography

Miss M Brandon - Modern Foreign Languages - Spanish

Miss N Buttigieg - Computing

Mrs S Cartwright - Art

Mr A Chadwick - Classics

Ms E Clark - Economics

Miss K Corney - History

Mrs B Dawson - CHIMe

Ms J Dixon - English

Mrs A Drewniak-Davis - EAL

Miss Z Dunn - Mathematics

Ms S Fillingham - Modern Foreign Languages - German

Ms C Fitzgerald - English

Mrs K de Florimonte - Mathematics

Miss C Forrester - Physical Education

Mrs B Goode - ScienceChemistry

Mr P Grant - Design Technology

Mrs L Hakim - Mathematics

Mr J Hargraves -Music

Mrs H Harvey - English

Ms A Hatchwell - Geography

Miss L Hill - Physical Education

Mrs A Jenkins - Biology

Dr P Johonnett - Chemistry

Mrs S Knight - Mathematics

Ms L Karim - Psychology (Maternity Cover)

Mrs S Lawlor - Modern Foreign Languages

Dr S Lawlor-Price - Chemistry

Mrs L Lenaghan - Careers

Ms R Lee - PE

Mrs A Lim - Chemistry

Mrs J Luck - Music

Mrs S Mannix - Design Art

Ms S Manser - Physical Education

Mrs E Marange - Science

Ms L McCall - Drama

Ms C Midmore - English

Mrs J Mitchell - English

Ms S Mir - Biology

Mrs F Morley - Swimming

Ms S Norman - Design Technology

Miss H Patterson - PSR

Miss J Pearson - Physics

Mr G Pettitt - Sport

Mrs B Proia - Economics and Business Studies

Ms F Ratnaraj - Biology

Mr T Remke - PE

Miss H Roberts - Psychology

Mrs A Sawney - Drama

Ms T Sivakumar - Maths

Mr N Smith - Modern Foreign Languages

Mrs A Southgate - English

Mrs J Speck - HumanitiesPhilosophy and Religious Studies

Mrs F Stedman - Psychology

Mrs S Stella - Philosophy and Religious Studies

Mr P Sundt - Classics and Modern Foreign Languages

Miss D Toner - Drama

Mrs S Thomas - Modern Foreign Languages – French

Mr J Unwin - History

Mrs W Wainwright - Mathematics

Ms C Walton - Swimming

Mr C Wheeldon - Physics

Mr J-P Winter - Art and Photography

Mrs L Worrall -English

Prep School

Leadership team

Head of Prep School Miss A Musgrove

Assistant Head  - Mrs N Gunn    

Assistant Head - Mrs E Ruiz                                                                       

STEM Lead - Mr J Rodrigues

Teaching Staff

Mrs S Capon - SENCO

Mrs L Cockett - EYFS

Mrs L Cox - KS1

Ms L Dean - Music

Mrs A Donald - KS2

Mrs L Durrant - KS2

Miss K Faulkner (Maternity) - KS1

Mrs P Giust - KS2

Mrs N Gunn - EYFS

Miss R Hargrave - Physical Education

Mrs T Hill - KS1

Mrs L John - Music

Mrs K Lawton - KS2

Ms S Mak - KS1

Ms M McHenry - KS2

Mrs L McLeod - KS2, English and Literacy

Mrs M Peart-Smith - KS1

Mr J Rodrigues - KS2, STEM

Mrs E Ruiz - KS1

Mrs R Sewell - KS2 & Modern Foreign Languages

Mrs D Slater - KS2

Ms C Van Lierop - KS2

Mrs R White - EYFS

Miss K Wiseman - KS2

Teaching support staff

Mrs K Bell - Cover Supervisor & Administrator, Prep School

Mrs S Brown - Welfare Officer

Mrs J Bruce - Learning Assistant – Prep School

Mrs A Brightwell - Learning Assistant – Senior School

Miss L Bruno - Science Technician

Mrs V Carpenter - Lunchtime Supervisor Team Leader, Explorers

Mrs T Childs - Learning Assistant – Prep School

Mrs D Cox - Learning Resources Manager & Cover Supervisor

Ms S Crous - Learning Assistant – Senior

Mrs C Devia-Lozano - Spanish Language Assistant

Mrs P Dodah - Learning Assistant – Prep School

Mrs R Durrant - Head of School Counselling

Mrs J Gelling - Lunchtime Supervisor

Mrs S Hetherington - Learning Support Teaching Assistant – Senior School

Ms K Hines - Finance Assistant

Mr R Martin - DT Technician

Mr I Malhotra - Art Technician

Mr T McDowell - Learning Assistant – Prep School

Mrs T Moreira - Lunchtime Supervisor & Care Assistant

Miss N Novakovic - German Language Assistant

Miss V Rajewski - Lead STEM Technician & STEM Coordinator

Miss A Roul - French Language Assistant

Mrs D Sanders - Explorers Manager

Ms L Skinner - Learning Assistant

Mrs A Spray - Lead Learning Assistant – Prep School

Miss S Teixiera - Cover Supervisor – Senior School

Mrs Vijayalakshmi Thillai Villagam Rajagopalan - Science Technician

Mrs F Upson - Learning Resource Assistant

Mrs G Warren - Lunchtime Supervisor

Mrs F Wells - Learning Assistant – Prep school

Administrative staff

Miss H Adair - Head Chef

Mr Y Ahmed - Minibus Driver

Mrs I Asokkumar - Data Director

Mr S Barry - Caretaker

Miss S Bennett - Marketing Assistant

Ms L Bowry - Examinations Officer   

Mrs E Brisley - Catering and Hospitality Manager

Mrs A Bulkeley - Finance and Operations Manager

Ms K Charles - Receptionist

Mrs S Claydon - HR Administrative Officer & Receptionist

Miss L Clinkscales - Pastoral Administrator & Attendance Officer

Mrs R Collins Receptionist – Prep School

Mr M Darby - Minibus Driver

Mr M Ella - Minibus Driver

Ms E Elliott - Head of External Relations

Mrs N Farley - Hospitality Supervisor

Mrs M Fernandes - Data Officer & Administrator

Mr A Geunoun - Minibus Driver

Mrs S Glover - Administrative Officer & Receptionist

Mrs A Griffin - Finance Officer

Miss C Hayward - PA to Head

Mr L Howlett - ICT Manager

Mrs D Izzard - Senior Administrator

Mr K McPherson - Senior ICT Technician

Mr P Mortimer - Minibus Driver

Mr B O’Keefe - ICT Technician

Mr M Paget - Minibus Driver

Miss J Platts - Café Supervisor

Mrs L Saverino - Data Officer

Mrs L Skinner - Cleaning Supervisor

Mrs A Smith - HR & Compliance Manager

Mr R Smyk - Caretaker

Mrs G Stubbs - Head of Prep School’s PA & Administrative Support

Mrs T Thavendran - Reception Supervisor and Transport Supervisor

Mr D Vickery - Estates Manager

Mr D Wait - Caretaker

Mrs J White - Registrar

Mr B Wilson - Minibus Driver

School Governing Board

Dr C Laverick (Chair)

Mrs E Berner

Mrs E Broers

Mrs C Clarke

Dr P Patel

Mr W Rogers

Mrs J Santinon

Ms K Sharma-Boon

The school has such a friendly, nurturing environment. All the staff know every girl's name.

Year 6 parent